Engelli Aylığı

2022 sayılı Kanuna göre 18 yaşından büyük bireylerin sağlık kurulu raporu %40 ve üzeri olması halinde ikamet adreslerinin bulunmuş olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunabildikleri sosyal yardım programıdır. Engelli aylığı aylık olarak PTT üzerinden alınmaktadır.

Kimler Başvurabilir?

Engelli Aylığına 2019 yılı itibari ile; 18 yaşından büyük sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engeli olduğunu belgeleyen yaşamış olduğu hanenin toplam gelirinin kişi başına bölündüğünde 2019 yılı muhtaçlık sınırı olan 609,67 TL’ nin altında olması gerekmektedir. Ayrıca Başvuru sahibi engellinin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir.

örnek 1:

%50 engeli bulunan Ahmet, eşi ve 2 çocuğu ile birlikte yaşamaktadır. Hanede sadece eşi Ayşe çalışmaktadır ve asgari ücret almaktadır. Hanenin toplam geliri 2000 TL’dir. Kişi başı gelir 500 TL olup 2019 yılı muhtaçlık sınırı olan 609,67 TL’ nin altında olması sebebiyle engelli aylığı almasına hak kazanmıştır.

örnek 2:

%90 engeli bulunan Okan 20 yaşındadır ve anne, baba, kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Babası ve kardeşi asgari ücretle çalışmaktadır. Hanenin toplam geliri 4000 TL olup kişi başı gelir 1000 TL’ dir. Bu sebeple kişinin engeli yüksek olmasına rağmen gelir düzeyi muhtaçlık sınırının üzerinde olduğundan engelli bireyin müracaatı kabul edilmemektedir.

Engelli Aylığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- Gelir hesaplaması yapılırken kira sözleşmenizi beyan etmeniz halinde kira gelirden düşülmektedir.

2- Gelir hesaplaması yapılırken oturduğunuz evin rayiç bedeli gelir hesaplamasına dahil edilmez.

3- Üzerinize kayıtlı oturduğunuz evin haricindeki gayrimenkullerin rayiç bedellerinin 1/240′ ı üzerinize kayıtlı araçların rayiç bedellerinin 1/120’si gelire dahil edilmektedir. Ayrıca hayvan vb gelirinizin rayiç bedelleri de gelir hesaplaması yapılırken göz önünde bulundurulacaktır.

4- Eşi vefat etmiş kadınların yapmış olduğu engelli aylığı başvurusunda kadın ”eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programından” faydalanıyorsa bu yardım programından feragat etmek zorunda kalacaktır. Çünkü bu iki yardım programı aynı anda alınmamaktadır.

%40-%69 Arası Engelli Aylığı Ücreti

2019 yılı Ocak-Haziran dönemi için 480,08 TL

%70 ve Üzeri Engelli Aylığı Ücreti

2019 yılı Ocak-Haziran dönemi için 720,12 TL olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir