Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım

Eski adıyla dul aylığı olarak geçen yardım programının en temel kriteri kadının eşinin vefat etmiş olmasıdır. Birçok boşanmış kadın yardım programını karıştırarak bu aylığa başvuruda bulunmaktadır. Yardım programına başvuruda bulunmak için ikamet adresinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmesi gerekmektedir.

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara yönelik yardım programına adından da anlaşılacağı üzere eşi vefat etmiş kadınlara başvurabilir.

  • Bunun dışında eşi vefat etmiş kişinin kendisinin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca eşinden de herhangi bir sosyal güvence olmaması gerekmektedir.
  • Resmi ikametinde bulunmuş olduğu hanede de sosyal güvence olmaması gerekmektedir. Yani kadın çocukları ile yaşıyorsa çocuklarının da sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. Kişi, yardım bağlandıktan sonra çalışmaya başlaması halinde veya çocuklarından birinin sosyal güvenceli olması durumunda aylık kesilecektir.

İstenen Belgeler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca verilen ”Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı” başvuru formu. Sosyal Yardım dosyası açtırma belgesi doldurularak vakfa teslim edilecektir.

Ödeme Günü

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programında hak sahibinin T.C. Kimlik numarasının son rakamına göre ödeme günü belirlenir.

T.C. No Son Rakamı Ödeme Günü

0 – 24

2 – 25

4 – 26

6 – 27

8 – 28

Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır. Ödemeler ÇİFT AYLARDA (Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim, Aralık) yapılmaktadır. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım programı kapsamında hak sahibine 2 ayda bir 550 TL verilmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programında hak sahibi aynı anda yaşlı aylığını alamaz. İki yardım programından birini tercih etmesi gerekmektedir. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programında kadın aynı zamanda sağlıktan birinden faydalanmak zorunda ya da GSS yaptırmak zorundadır. Yani G0 (YEŞİLKART) olarak sağlıktan faydalanması gerekir. 2022 Yaşlı Aylığında hak sahibi otomatik olarak 60/c-3 olarak sağlıktan faydalanmaktadır.

Hak sahibi evde bakım aylığı alıyorsa da EVEK(eşi vefat etmiş kadın) yardım programından faydalanamaz.

Hem EVEK hem de Sosyo Ekonomik Destek Yardımı birlikte alınabilir.

Muhtaç Asker Yakını aylığı da aynı anda alınamaz.

EVEK hak sahibi öksüz yetim aylığına da başvuruda bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir