Öksüz-Yetim Yardımı

Eşi vefat etmiş kadınların başvuruda bulunduğu Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programından faydalanan hak sahibi, aynı zamanda çocuğu varsa öksüz yetim yardımından da faydalanabilir.

Annesi, babası ya da her ikisi de vefat etmiş 18 yaşından küçük çocuk bu hakka sahiptir. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programında geçerli olan hanede sosyal güvence olmaması kıstası bu yardım programında da geçerlidir.

Hem anne hem de babası vefat etmiş 18 yaşından küçük çocuğa kim bakıyorsa yani velayeti kim de ise o kişi bu yardım programına başvuru yapabilir. Velayet sahibi, kendisi ve hanesinde sosyal güvence bulunmaması halinde yardımdan faydalanabilir.

Resmi ikametinde bulunmuş olduğu hanede de sosyal güvence olmaması gerekmektedir. Yani kadın hanesinde yabancı biri dahi olsa onların da sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Kişi, yardım bağlandıktan sonra çalışmaya başlaması halinde veya hanedeki diğer kişilerin sosyal güvenceli olması durumunda aylık kesilecektir.

İstenen Belgeler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca verilen ”Öksüz Yetim Yardımı Programı” başvuru formu. Sosyal Yardım dosyası açtırma belgesi doldurularak vakfa teslim edilecektir.

Öksüz-Yetim Aylığı Yardım Programında hak sahibinin T.C. Kimlik numarasının son rakamına göre ödeme günü belirlenir.

Ödeme Günü

T.C. No Son Rakamı Ödeme Günü

0 – 24

2 – 25

4 – 26

6 – 27

8 – 28

Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır. Ödemeler ÇİFT AYLARDA (Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim, Aralık) yapılmaktadır. Öksüz-Yetim Aylığı Yardım programı kapsamında hak sahibine 2 ayda bir 200 TL verilmektedir.