yaşlı aylığı

6704 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk Vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında Kanun ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun, 26 Nisan 2016 tarihli ve 29695 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanun değişikliği kapsamında yaşlı vatandaşlarımıza yaşlı aylığı bağlanırken gelir hesaplamasında yaşlı bireyin kendisi ve eşinin geliri göz önüne alınacaktır. Yaşlı kişilerin sadece kendisine ve eşine ait her türlü gelirleri toplamı ikiye bölünmek suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı hesaplanacaktır. Söz konusu tutar asgari ücretin aylık net tutarının 1/3′ ünden az olanlar (Ocak-Haziran 2019 için 609,67 TL) muhtaç olarak değerlendirilecektir.

2019 yılı yaşlı aylığı ücreti

2019 yılında belirlenen 2022 sayılı kanuna göre 65 yaş üzeri muhtaç kişilere verilen yaşlı aylığı aylık 601,41 TL olarak belirlenmiştir. Yaşlı aylığı aylık olarak PTT üzerinden yatırılmaktadır. Aylık alan bireyin doğum yılının son rakamına göre paranın yatırılacağı gün belirlenmektedir. Yani; doğum yılı son rakamı 0 ve 5 olanlar ödeme günü ayın 5′ inde, 1 ve 6 olanlar 6’sında, 2 ve 7 olanlar 7’sinde, 3 ve 8 olanlar 8’inde, 4 ve 9 olanlar ise ayın 9’unda ödemesi yapılmaktadır. Örneğin 1950 doğumlu yaşlı aylığı alan birey yaşlı aylığını her ayın 5′ inde PTT’den alacaktır.

Yaşlı birey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek evde ödeme talep edebilecektir. Evde ödemesi kabul edildiğinde yaşlı aylığını PTT görevlisinin eve getirmesi ile alabilecektir. Ancak ödemenin gecikme yada evde bulunmama ihtimaline karşı yaşlı bireyin PTT kart çıkarması tavsiye edilmektedir.

Yaşlı Aylığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. Başvuru sahibi yaşlının 65 yaşına girmiş olması gerekmektedir.
  2. Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Yani zaten emekli olan yaşlı birey aynı zamanda 2022 sayılı kanundan faydalanamamaktadır.
  3. Başvuru sahibinin yaşlı aylığını hak kazanması ile birlikte GSS kapsamında 60/c-3 kapsamında faydalanacaktır. Yani yaşlı birey çocuklarının sağlık güvencesinden faydalanıyor ise bu sonlanmış olacaktır.
  4. 60/c-3 sağlık güvencesinden faydalan yaşlı aylığı hak sahibi, ilaçlarını alırken katılım ücreti ödemesi gerektiğinden bir çok hak sahibi bu konuda eleştiri yapmaktadır. Ayrıca özel hastanede tedavi gören hak sahibi de sosyal güvencesi olan kişilere göre farklı bir ödeme sistemi ile karşılaşmaktadır. Bunun dışında devlet hastanesi, sağlık ocağı veya tıp fakültesi, araştırma hastanelerinde GSS’ ye tabii olarak tedavi görecek herhangi bir fark ödemeyecektir.
  5. Yaşlı aylığı alan hak sahibi sağlık kurulu raporu ile %70 ve üzeri engel oranın sahip olması halinde engelli aylığına başvuruda bulunabilecektir.
  6. iki yaşlı bireyden biri diğerine baktığı için evde bakım aylığı alıyor ise bu gelir hesaplamasına dahil edilecektir ve yaşlı aylığının kesilmesine sebep olacaktır. Ancak yaşlı çift kirada yaşaması halinde kira sözleşmesini beyan etmesi halinde kira gelirden düşülecektir.
  7. Yaşlı Aylığı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilerek yapılmakta olup gelir beyanından sonra gerekli hane ziyareti ve araştırma yapılması sonrasında başvurunuz, vakıf mütevelli heyeti tarafından değerlendirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir